Připravte své vozidlo na zimu

Příprava vozu na zimní sezonu není jen o výměně pneumatik, ale i osvětlení, provozní kapaliny a doplnění o zimní  výbavu jsou důležité k přípravě auta na zimu.

Sami řidiči si mohou zkontrolovat:

Tlak v pneumatikách:
Tlak v pneumatikách by se měl kontrolovat každé dva týdny, obzvláště při prudší změně venkovní teploty. Pokud je tlak nižší než doporučená hodnota, více se pneumatiky opotřebovávají, je vyšší spotřeba. V případě vyššího tlaku než doporučená hodnota se rychleji opotřebovávají tlumiče a nápravy, pneumatiky nemají přilnavost jakou by měly mít a hrozí riziko smyku.

Stěrače:
Před zimou je dobré vyměnit stěrače za nové. V průběhu letního období byly vystavené vysokým teplotám a jejich gumičky se vysušily. Pro zimu doporučujeme používat v ostřikovačích nemrznoucí kapalinu, která je hustější a poškozené gumičky stěrače by nemusely dobře stírat.

Voskování karosérie:
Pravidelným voskovaním karosérie si výrazně prodloužíte životnost laku. Kvalitní vosky ochrání lak před působením povětrnostních vlivů a chemických prostředků používaných v zimě na cestách.

Doporučená zimní výbava vozidla:
Velkou pozornost si zaslouží také zimní výbava vozu. Nejde jen o sněhové řetězy. Součástí zimní výbavy by měla být malá lopatka, případně nějaká pevná podložka, která pomůže v případě, pokud vůz zapadne do závěje. Do auta se vyplatí přidat škrabku, smetáček, rozmrazovač zámků, silné lano a také teplá deka. Dále se hodí nemrznoucí směs do ostřikovačů na dolévání, případně nemrznoucí chladicí kapalina. Starší vozy by měly mít ve výbavě startovací kabely.

U nás v servise Vám pomůžeme zkontrolovat:

Výměna letních pneumatik za zimní:
Nasazení zimních pneumatik se doporučuje v okamžiku, kdy průměrná denní teplota vzduchu klesne na sedm stupňů Celsia. Pouze přezutí ale nestačí, je třeba sledovat také ojetí kol, čím nižší je hloubka dezénu, tím delší je brzdná dráha na mokré vozovce. Proto by v zájmu bezpečnosti posádky vozu měly být vyměněny pneumatiky s hloubkou dezénových drážek nižší než čtyři milimetry.

Chladící směs:
Chladící kapalina časem ztrácí své vlastnosti, proto je důležité přeměřit bod tuhnutí chladící kapaliny v servise. Můžete tím předejít vážným škodám jako například roztrhnutí bloku motoru a pod.. V našich podmínkách stačí, aby byla kapalina zředěná na -15 až -25°C. Pokud je kapalina koncentrovaná na nižší teploty, je to zbytečné, protože u nás nejsou takové mrazy a kapalina je zbytečne agresivní, rychleji se také opotřebovává také celý chladící systém vozidla.

Autobaterie:
Pokud s autem jezdíte většinou jen krátké vzdálenosti po městě a nejezdíte delší trasy, kdy má baterie čas se dobít, je vhodné jí před zimou dobít. V mrazivém počasí každá baterie ztrácí desítky procent ze své kapacity, proto je důležitá, její kontrola a přeměření.

Podvozek
:
V zime dostávají naše „kvalitní“ cesty zabrat a tím dávají zabrat i podvozku auta. Musíte mít tlumiče v dobrém stavu, aby dobře odfiltrovaly nerovnosti a jámy, které v zimě vznikají.  Mimo tlumičů je potřeba zkontrolovat geometrii a vůle na podvozku, aby jste neopotřebovávali nadměrně a nerovnoměrně pneumatiky a také, aby na kluzkém povrchu jeli směrem, kterým chcete.

Kontrola technického stavu:
Kontrolou by měla projít tlumiče, brzdová soustava, elektroinstalace, osvětlení vozu, podvozkové komponenty a další. Nejjednodušší je pak tyto úkony spojit i s těmi, které byly zmíněny v předchozích odstavcích.

Kontakt:
Auto Pneu Servis Cajk
telefon: 776 63 63 63