Letní sezóna – příprava vozu

Příprava vozu na letní sezonu není jen o výměně pneumatik. Je dobré auto důkladně umýt od posypových solí a dalších nečistot, vyměnit zimní výbavu za letní a zkontrolovat klimatizaci, autobaterii nebo stěrače. Důležité je také zkontrolovat povinnou výbavu vozu – pozor na expiraci lékárničky.

Tlak v pneumatikách:
Tlak v pneumatikách by se měl kontrolovat každé dva týdny, obzvláště při prudší změně venkovní teploty. Pokud je tlak nižší než doporučená hodnota, více se pneumatiky opotřebovávají, je vyšší spotřeba. V případě vyššího tlaku než doporučená hodnota se rychleji opotřebovávají tlumiče a nápravy, pneumatiky nemají přilnavost jakou by měly mít a hrozí riziko smyku.

Stěrače:
Po ozimě je dobré zkontrolovat stěrače zda nejsou poškozeny po námraze. Pro léto doporučujeme používat v ostřikovačích letní směs.

Autobaterie:
Pokudauto v zimě nejezdilo nebo jezdilo jen krátké trasy, doporučujeme zátěžový test baterie.

Doporučená letní výbava vozidla:
Sněhové řetězy, lopatku, škrabku, smetáček, rozmrazovač zámků, můžeme z auta vyndat a uložit v garáži. Zkontrolujeme povinnou výbavu vozidla a můžeme doplnit o clony proti slunci na zadní i boční skla, příp. mini klimatizací nebo chladicím boxem.

Výměna zimních pneumatik za letní:
Nasazení letních pneumatik se doporučuje v okamžiku, kdy průměrná denní teplota vzduchu neklesne pod sedm stupňů celsia – teplota by se nad touto hranicí měla pohybovat dlouhodobě – zimní pneumatiky nad tuto teplotu ztrácí své kladné vlastnosti.

Podvozek:
V zime dostávají naše „kvalitní“ cesty zabrat a tím dávají zabrat i podvozku auta. Musíte mít tlumiče v dobrém stavu, aby dobře odfiltrovaly nerovnosti a jámy, které v zimě vznikají.  Mimo tlumičů je potřeba zkontrolovat geometrii a vůle na podvozku, aby jste neopotřebovávali nadměrně a nerovnoměrně pneumatiky.

Kontrola technického stavu:
Kontrolou by měla projít tlumiče, brzdová soustava, elektroinstalace, osvětlení vozu, podvozkové komponenty a další. Nejjednodušší je pak tyto úkony spojit i s těmi, které byly zmíněny v předchozích odstavcích.

Kontakt:
Auto Pneu Servis Cajk
telefon: 776 63 63 63